1+1=3 czyli promocje on-pack oparte na partnerstwach marketingowych
Marek Dziomba
Opakowanie jako cenne medium w kontekście partnerstw
Markom, które już znajdują się pod presją cenową, coraz trudniej jest skutecznie prowadzić promocje w punktach sprzedaży bez znacznych budżetów.
Wzrost znaczenia cyfrowych touchpointów naturalnie stworzył nowe możliwości – coraz częściej wykorzystywane są promocje oparte na mechanizmach „try me free”, „money back guarantee” czy „cashback”.
Jednak marketerzy powinni poświęcić czas na analizę swojego wehikułu marketingowego i dostępnych zasobów, aby móc je wykorzystać w bardziej efektywny sposób.
Opakowanie to cenne medium, które marki mogą wykorzystywać do tworzenia silnych kampanii bazujących na aktywacjach konsumenckich. Promocje on-pack mogą skutecznie realizować szereg celów: zwiększenie sprzedaży, wzrost częstotliwości zakupów, zaangażowanie klientów oraz poprawę retencji.
Choć ROI może być znacznie wyższy niż w przypadku wielu innych mechanizmów, promocje z wartością dodaną stanowią duże wyzwanie. Wiążą się one z kosztami przygotowania, set-upu i wdrożenia, a także koniecznością zapewnienia odpowiedniego budżetu na nagrody lub dodatkową wartość dla konsumentów.
Na skuteczność kampanii on-pack i finalny zwrot z inwestycji wpływają trzy kluczowe elementy:
1. atrakcyjność, wartość i liczba nagród,
2. łatwość udziału, częstotliwość zdarzeń i szansa na wygraną,
3. skuteczność komunikacji akcji promocyjnej.
Największy koszt wiąże się z nagrodami, dlatego marki muszą dysponować znacznym budżetem lub umiejętnie lewarować własne zasoby.
Nie dysponuję dużym budżetem – co mogę zrobić?
Pomimo kosztów związanych z planowaniem, konfiguracją, zmianą opakowań oraz zarządzaniem wolumenami i sprzedażą, promocje on-pack mogą przynosić korzyści nawet przy ograniczonych środkach. Kluczowe jest znalezienie odpowiedniego partnera, który pomoże zoptymalizować koszty i zwiększyć skuteczność działań.
Soreen to wiodący brytyjski producent wyrobów na bazie popularnego w Wielkiej Brytanii ciasta słodowego, a także małych snacków i przekąsek dla osób aktywnie uprawiających sport.
Promocja on-pack została wsparta przez francuską markę Lapierre, producenta rowerów szosowych i górskich, który zapewnił pokaźny fundusz nagród promocyjnych. Kampania opierała się na atrakcyjnym mechanizmie oraz długim czasie trwania – trzy miesiące w okresie letnim. Obejmowała loterię, w której codziennie można było wygrać rower, oraz mechanizm instant win – każde opakowanie zawierało voucher o wartości 50 GBP na zakup rowerów Lapierre.
Partnerstwo zawierało wszystkie kluczowe elementy skutecznej kampanii on-pack, bazującej na współpracy między markami.
PADDINGTON 2
@ Scholz&Friends Group
Kinowa premiera filmu Paddington 2 w Niemczech została wsparta imponującą kampanią cross-marketingową. Sympatyczny miś w luźnym kapeluszu i budrysówce pojawił się na ponad 61 milionach (!) produktów dostępnych w niemieckich supermarketach i drogeriach.
Paddington zagościł na opakowaniach marek takich jak Aseli, Kuhbonbon, Coppenrath Feingebäck, Alpia, Kuschel Weich, Iglo, Wiesenhof i Vilsa. Można go było również spotkać w ponad 500 filiach sieci obuwniczej Görtz oraz w piekarniach Kamps.
Komunikacja kampanii obejmowała nie tylko punkty sprzedaży (POS), ale także kanały online i media społecznościowe partnerów. StudioCanal, producent filmu, wsparło akcję, finansując szereg atrakcyjnych nagród, w tym konkursy na bilety do kina, pakiety dla fanów, pluszowe misie oraz rodzinne wycieczki na premierę do Berlina i Londynu.
@ Scholz&Friends Group
Co zyskują Partnerzy?
Obie opisane powyżej promocje zapewniają klientom wartość dodaną, wyrażoną w siedmiocyfrowych kwotach.
✅ Dla marki posiadającej medium i dystrybuującej wartość dodaną Partnerstwo to nie tylko atrakcyjniejszy mechanizm promocji, ale przede wszystkim możliwość stworzenia funduszu nagród bez konieczności alokowania dużych środków w budżecie.
✅ Dla partnera dostarczającego wartość dodaną Największym benefitem jest efektywne kosztowo dotarcie do atrakcyjnej grupy docelowej i jej segmentów.
Obie strony korzystają ze wzrostu brand awareness oraz efektu brand image transfer.
I na koniec - kooperacje powinny być również wartościowe dla klientów. Ponad połowa Brytyjczyków (57%) deklaruje, że chętniej kupuje produkty, jeśli oferują one wartość dodaną na opakowaniu.